SeeDis Smíchov
Dnes jsou na Smíchově instalovány jen individuální ostrovní vytápění a někde také chlazení. Všechny tyto zdroje musí majitelé zainvestovat a následně provozovat.
Jedna technologie a jeden distribuční systém
Teplo (pro vytápění i teplou užitkovou vodu) i chlad dodává v rámci SeeDis jedna technologie.
Chlad je dnes nezbytný pro provoz komerčních i mnoha výrobních objektů a se stoupajícími teplotami a stoupajícím počtem tropických dní v každém roce se stává nezbytným i ve stávajících rezidenčních budovách.
Řeka je i v létě chladnější než atmosféra, tedy vzduch, který využíváme k chlazení dnes. Vltava je díky přehradám chladnější než přirozený vodní tok a odebírat chlad z vody je mnohem efektivnější než ze vzduchu. Pro výrobu stejného množství chladu spotřebujeme naší technologií mnohem méně elektřiny a mnohem méně zahříváme životní prostředí.
Při současném odběru tepla a chladu (v létě potřebujeme chladit, ale poptávka po teplé vodě neklesá) je do výše překryvu jejich potřeby dopad na prostředí nulový.
Úspory a optimalizace ve spotřebě
Jakou teplotu vlastně potřebujeme pro vytápění a chlazení budov?
V budovách chceme po celý rok cca 22 stupňů celsia. Ideální je nízkoteplotní vytápění a vysokoteplotní chlazení, které nám přinášejí vyšší komfort a až o 30 % nižší spotřebu tepla a chladu.
Další úspora vzniká u dodavatele – výroba tepla na nižší a chladu na vyšší teplotní úrovni je levnější (vyšší CoP tj. nižší spotřeba elektřiny) a umožňuje tak dodávat odběratelům teplo a chlad za nižší cenu. Odběrem na nižší teplotní úrovni (tj. s nižšími výrobními náklady) si navíc mohou snížit cenu tepla i sami odběratelé.
Digitalizace výroby i spotřeby
Další úspory přinese „smart control“, tj. digitalizované online měření a nastavení odběrů a spotřeby pro dodavatele i odběratele. Obě strany budou mít detailní přehled o potřebě a spotřebě tepla a chladu, a na základě těchto informací je můžou nejen kontrolovat v reálném čase, ale i nastavovat a plánovat spotřebu a optimalizovat výrobu.
Odběratel namísto manuálního nastavení ventilů na radiátorech „na celou zimu“, může nastavovat potřebu tepla či chladu okamžitě online a výrobce může tyto anonymizované údaje (o plánované spotřebě nebo o odběratelském chování) využít při optimalizaci výroby.
Může například použít akumulaci, neodebírat elektřinu ve špičce, kalkulovat s přesouváním odběrů v průběhu dne, týdne i roku. Současně informace o nadprůměrné spotřebě mohou vést k návrhům na opatření vedoucí k možným úsporám, např. izolace či jiná regulace.
Efektivnější využití technologie – úspory přinesou nižší cenu i vliv na životní prostředí
Efektivnost má dopad hlavně na cenu energií, ale i udržitelnost a akceptovatelnost řešení veřejností. Pokud je řešení jenom „Green“ za neadekvátní společenské náklady (dotace), pak nutně narazí na důvěru obyvatel.
My nabízíme nejenom Green, ale i Deal.
Dodávky energií jsou v ČR i EU vysoce regulovaným odvětvím, podléhají licenci a regulaci ceny (na rozdíl od elektřiny a plynu). Výrobce a distributor může do ceny promítnout jen účelně vynaložené náklady a přiměřený zisk – ten je v českém teplárenství cca 6,5 % z uznatelných nákladů. Paradoxně tak ten, kdo vyrábí za vyšší náklady, má i vyšší regulovanou cenu a z ní i vyšší (absolutní) celkový zisk.
Komparativní řešení
Jednou z hlavních motivací pro využití dekarbonizovaných/nespalných řešení, je vliv na klima. Pokud bude pokračovat oteplování planety, které je dle 97 % vědců významně ovlivněno lidskou činností, tak se v horizontu desetiletí stanou území dnes obývána 2-3 mld. lidí neobyvatelnými.
Dekarbonizované řešení pro vytápění a chlazení budov nahrazuje stávající, nevyhovující technologie. Naším cílem je tyto technologie vyrábět tak, aby byly efektivnější (společensky levnější), nejen s pozitivním dopadem na životní prostředí.
Jsme přesvědčeni, že náš ComPon a SeeDis takovou alternativu přináší. Jeden ComPon vytopí a vychladí až 4.000 domácností, nahradí stovky kotlů a individuálních tepelných čerpadel na střechách budov a ve dvorech. Uvolní navíc prostory, které tyto technologie zabírají – kotelny, strojovny chlazení, energo centra aj. – mnohem menším a kompaktnějším komunitním zařízením na řece.